Sjećate li se asteroida u kojeg je NASA impaktirala svemirsku letjelicu? Ispostavilo se da nam taj događaj pruža mnogo informacija o ponašanju takvih objekata. Hubble nam pomaže bolje razumjeti udar, a kad smo već kod Hubblea, pogledajte što je svemirski teleskop vidio kada je usmjerio pogled na Dimorphos nakon sudara.
Potencijalna prijetnja koju odlutali asteroidi predstavljaju za naš planet nije novost. Sjećajući se izumiranja dinosaura, rezultat masivnog udara asteroida prije otprilike 65 milijuna godina, znanstvenici danas nastoje skrenuti čovječanstvo od slične katastrofe istraživanjem tehnika za preusmjeravanje bilo kojeg asteroida koji se približava Zemlji.
No, proces nije jednostavan kao što je prikazano u znanstveno-fantastičnim filmovima poput ‘Deep Impact’. Prvo, znanstvenicima treba razumjeti sastav ovih nebeskih tijela: jesu li samo amalgamacija labavo vezanih stijena ili predstavljaju čvršći oblik? To su ključni detalji koji će utjecati na naše strategije za odbijanje asteroida.
Što je Hubble vidio
Kao početnu mjeru, NASA je pokrenula eksperiment kako bi istražila reakciju asteroida na sudar. 26. rujna 2022., svemirska letjelica DART (Double Asteroid Redirection Test) impaktirala je asteroida Dimorphos. Astronomi su pažljivo pratili posljedice ovog kozmičkog susreta uz pomoć Hubbleovog svemirskog teleskopa.
Neočekivano promatranje uslijedilo je nakon ovog svemirskog eksperimenta: nekoliko desetaka stijena “otkotrljalo” se s površine asteroida nakon sudara. Na Hubbleovim slikama, ovi fragmenti nalikuju na roj pčela koji se odmiče od Dimorphosa. To ukazuje na to da bi preusmjeravanje asteroida moglo potencijalno dovesti do barže manjih, ali i dalje prijetećih, stijena koje se spiralno kreću prema Zemlji.
Ostaci asteroida: Neočekivane posljedice sudara
Namjerni sudar svemirske letjelice DART prouzročio je da se Dimorphos blago odstupi od svoje orbite oko većeg asteroida, Didymosa. Izvanredne detekcijske sposobnosti Hubblea otkrile su skupinu stijena, za koje se pretpostavlja da su izbačene sa površine s Dimorphosa zbog snažnog udara polutonske svemirske letjelice DART. Ove izbačene stijene, promjera od jednog do sedam metara, odmiču se od Dimorphosa brzinom malo bržom od hodanja divovske kornjače.
“Ovo su puno impresivniji rezultati nego što smo očekivali”, komentirao je David Jewitt, planetarni znanstvenik sa Sveučilišta u Kaliforniji u Los Angelesu, “Broj, veličine i oblici ovih stijena su u skladu s onim što smo očekivali od udara na Dimorphos.”
Novo poglavlje u proučavanju asteroida
Jewitt dalje objašnjava da ovo pruža nove uvide u ono što se događa kada asteroid udari, uključujući izbacivanje materijala do najvećih veličina. To postavlja temelje za proučavanje posljedica DART-ovog eksperimenta pomoću nadolazeće svemirske letjelice Hera Europske svemirske agencije, koja bi trebala stići do binarnog asteroida krajem 2026. godine.
“Oblak stijena će se još uvijek širiti do trenutka kada Hera stigne”, rekao je Jewitt. Stijene se čine kao prethodno postojeći ostaci na površini Dimorphosa, a ne fragmenti nastali uslijed udara. Jewitt procjenjuje da su zbog udara odstranjene dva posto stijena s površine asteroida.
Nagađanja nakon udara i buduća promatranja
Izbacivanje stijena također pruža tragove o veličini kratera nastalog udarom, za koju se vjeruje da je oko 50 metara u promjeru. Konačna će odredba biti donesena kada Hera stigne na mjesto događaja. Spekulira se da je Dimorphos nastao od materijala izbačenog od Didymosa, što ga čini “letećim hrpama ruševina” labavo vezanim gravitacijom.
Još uvijek nije jasno kako su stijene podignute s površine asteroida. Mogu biti dio izbačenog oblaka ili rezultat seizmičkog vala od udara koji je protresao površinsko kamenje. “Nastavkom promatranja ovih stijena s Hubbleom, možda ćemo moći odrediti njihove precizne putanje i razaznati smjerove iz kojih su izbačene”, dodao je Jewitt.
Pridružite se raspravi u našoj Telegram grupi. KOZMOS Telegram –t.me/kozmoshr