kozmos.hr
  • Naslovnica
  • /
  • Znanost
  • /
  • Drevni brončani bodež pronađen u dubinama oceana: ‘3.600 godina stara tajna’
Znanost

Drevni brončani bodež pronađen u dubinama oceana: ‘3.600 godina stara tajna’

Drevni brončani bodež pronađen uz obalu okruga Kumluca u Turskoj. Smatra se da je artefakt star oko 3.600 godina. Tursko Ministarstvo kulture i turizma.
objavljeno

U dubinama Sredozemnog mora, uz obalu Turske, pronađen je drevni brončani bodež koji potječe od napredne, ali izumrle civilizacije. Ovaj bodež, ukrašen srebrnim zakovicama, star je oko 3.600 godina.

Pronađen je tijekom podvodnih iskopavanja koja su provodili arheolozi s Akdeniz sveučilišta u Antalyi, priopćilo je tursko Ministarstvo kulture i turizma. Iskopavanja su se odvijala uz obalu Kumluca, okruga na jugu Turske. Otkriće je objavio ministar kulture i turizma Mehmet Nuri Ersoy putem društvenih mreža. “Tajna stara 3.600 godina iz dubina Mediterana napokon je otkrivena,” istaknuo je Ersoy u svojoj objavi na Facebooku. Ministar je zahvalio istraživačkom timu Akdeniz sveučilišta i Odjelu za iskopavanja i istraživanja na njihovoj preciznosti i posvećenosti u pronalaženju tragova drevnih civilizacija skrivenih ispod morskih dubina.

Bodež minoanske civilizacije

Prema arheolozima, bodež je povezan s minoanskom civilizacijom (kulturom), koja je cvjetala na otoku Kreti (današnjoj Grčkoj) od otprilike 3.000. pr. Kr. do 1.100. pr. Kr. Minojska kultura ostavila je dubok trag u povijesti zahvaljujući svojim brojnim kulturnim i umjetničkim dostignućima. Ova civilizacija doživjela je vrhunac oko 1.600. pr. Kr. tijekom brončanog doba. Poznata je po svojim monumentalnim gradovima, naprednim arhitektonskim kompleksima, izvanrednim umjetničkim djelima i razvijenim trgovinskim putevima koji su povezivali različite regije Sredozemlja. Minojska civilizacija imala je snažan utjecaj na mikensku kulturu, koja je potekla s grčkog kopna. Kasnije su Mikenci preuzeli kontrolu nad Kretom, naslijedivši i nadmašivši Minojce. Mikenska civilizacija, koja je trajala od otprilike 1.700. pr. Kr. do 1.100. pr. Kr., smatra se prvom naprednom civilizacijom grčkog kopna.


Slogovno pismo

Mikenci su razvili slogovno pismo, najstariji poznati oblik pisanog grčkog jezika, što je jedno od njihovih značajnih kulturnih postignuća. Njihova civilizacija bila je centrirana oko drevnog grada Mikene, smještenog na sjeveroistočnom dijelu Peloponeza. Ranije ove godine, istraživači su objavili otkriće brončanog sjekira uz obalu južne Norveške. Prema stručnjacima s Norveškog pomorskog muzeja (NMM), sjekira datira između 1.300. pr. Kr. i 1.100. pr. Kr. Ovo “jedinstveno” otkriće sjekire pronađeno je na dnu mora kod Arendala, na dubini od oko 12 metara, u tjesnacu Tromøysund. “To je najstariji metalni artefakt ikad pronađen pod vodom u Norveškoj,” izjavio je Jørgen Johannessen, morski arheolog iz NMM-a. Otkrića poput ovih omogućuju bolje razumijevanje drevnih civilizacija i njihovih međusobnih poveznica, dok morske dubine i dalje čuvaju mnoge tajne koje čekaju da budu otkrivene.

Pozdrav svima! Hvala što čitate Kozmos.hr! Ja sam Ivan i dugi niz godina pišem o svermiu, astronomiji, znanosti, povijesti i arheologiji, a imao sam priliku sudjelovati i u dokumentarcima Science Discovery-ja te History Channel-a.

Pratite Kozmos na Google Vijestima.