Ovakva molekula još nikada nije pronađena u atmosferi nekog drugog planeta
Hidroksil(OH) se u Zemljaskoj atmosferi formira kada vodena para dođe u interakciju sa kisikom. Do nedavno, znanstvenici ovu molekulu nisu pronalazili u atmosferama planeta koji orbitiraju oko drugih zvijezda. Nedavno je objavljeno kako su astronomi pronašli ovu molekulu na planetu sa iznimno zanimljivim uvjetima.
Astronomi sa Trinity College-a iz Dublina, te Sveučilišta Queens iz Belfasta proučavali su egzoplanet WASP-33b, koji je iznimno zanimljiv i prikladan za atmosferske studije.
WASP-33b orbitira oko zvijezde HD 15082 u zvijeđžu Andromeda, koja se nalazi 400 svjetlosnih godina od Sunca, te je poznata po vrućim Jupiterima. Prosječna udaljenost planeta i zvijezde je 39 milijuna kilometara. Usporedbe radi, prosječna udaljenost Merkura i Sunca je 58 milijuna kilometara. Rezultat ove udaljenosti je površinska temperatura planeta od 2500 °C.
Pri ovim temperaturama, kemijski spojevi u atmosferi emitiraju radijaciju sa različitim spektralnim otiskom, što dozvoljava astronomima da ih razlikuju od radijacije zvijezde. Astronomi su ovo otkriće ostvarili pomoću teleskopa Subaru.
Astronomi vjeruju kako u ekstremnim uvjetima kakvi vladaju na planetu WASP-33b, hidroksil (OH) nastaje podjelom vodene pare. Iako su astronomi detektirali samo male količine ovih molekula, ovo je svejedno vrlo važno otkriće.
https://kozmos.hr/evo-kako-zalasci-sunca-izgledaju-na-drugim-planetima/
Ovo je prvo ovakvo otkriće u povijesti, te dokazuje kako astronomi počinju proučavati sastave udaljenih planeta u detalje, čak i sa trenutačno dostupnim instrumentima. Možemo samo zamisliti kakva ćemo otrkića postići sa lansiranjem novih teleskopa u narednim godinama.
Instrumenti koji su korišteni prilikom ovog istraživanja su InfraRed Doppler(IRD), novija tehnologija sposobna za detektiranje atoma i molekula u atmosferama.
Za sada su mogućnosti ovog instrumenta ograničene na vruće planete, ali u bliskoj budućnosti se pretpostavlja da će se razviti slični instrumenti i tehnike koji će moći promatrati hladnije planete i planete sličnije Zemlji.
Slično nedavno otkriće
Prošli tjedan, NASA je objavila da su znanstvenici pronašli metanol po prvi puta u toplom protoplanetarnom disku koji okružuje mladu zvijezdu HD 100546. Metanol je tamo najvjerojatnije stigao iz mežuzvjezdanog medija.
Pošto ne postoje uvjeti za formiranje metanola u toplom disku, znanstvenici su zaključili kako su čestice leda bogate metanolom ušle u disk iz tamnih oblaka plina i prašine, ili pak iz vanjskih dijelova diska gdje su postojali uvjeti za njegovo formiranje.
Druga verzija se čini manje izgledna, što znači da je vjerojatnije da je metanol ušao u disk iz međuzvjezdanog medija.
Ovo otkriće znači da se “građevni blokovi” prebiotičkih molekula mogu skladištiti u protoplanetarnim diskovima tijekom njihove evolucije, te posljedično biti dijelom planeta i manjih svemirskih objekata.