kozmos.hr
Astronomija

Astronomi su otkrili iznimno rijetku supernovu

objavljeno

Međunarodni tim astronoma otkrio je iznimno rijetku supernovu, nazvanu 2023ufx, koja pruža vrijedan uvid u uvjete koji su vladali u ranom svemiru. Ova jedinstvena eksplozija dogodila se u metalom siromašnoj patuljastoj galaksiji, omogućivši znanstvenicima da prouče kako su zvijezde nastajale i razvijale se prije milijardi godina.

Rođenje rijetke supernove

Supernova 2023ufx nastala je kada se jezgra crvenog superdiva urušila, uzrokujući golemu eksploziju. Ono što je čini izuzetno zanimljivom jest gotovo potpuni nedostatak metala — elemenata težih od vodika i helija — u matičnoj galaksiji. Ovakvi uvjeti vjeruje se da su bili uobičajeni u ranom svemiru, u razdoblju kada metali još nisu imali priliku nastati kroz nuklearne reakcije u zvijezdama.

“Ova supernova daje nam jedinstvenu priliku da istražimo kako su izgledale prve zvijezde i kako su njihovi eksplozivni završeci oblikovali galaksije poput Mliječnog puta,” izjavio je dr. Tucker, član istraživačkog tima.

Metali imaju ključnu ulogu u životnom ciklusu zvijezda, utječući na njihovu veličinu, svjetlinu, i trajanje, kao i na energiju same eksplozije. Metalom siromašne zvijezde poput ove češće završavaju kao crne rupe, često preskačući fazu supernove.

Teško uočljivi, ali ključni fenomeni

Supernove siromašne metalima iznimno je teško uočiti sa Zemlje. Osim što su slabijeg sjaja, njihova je vidljivost vrlo kratkotrajna. Dok metalom bogate supernove mogu svijetliti i više od 100 dana, supernova 2023ufx bila je vidljiva svega 20 dana. Upravo je zbog toga Svemirski teleskop James Webb (JWST) odigrao ključnu ulogu u ovom otkriću. Zahvaljujući svojoj izvanrednoj osjetljivosti, JWST je omogućio znanstvenicima da zabilježe tako prolazan i teško uočljiv fenomen.

“Prije JWST-a, ovakve supernove bile su praktički nevidljive,” istaknuo je dr. Tucker. “Sada možemo istraživati dijelove svemira koji su nam dosad bili nedostupni.”

Uloga brzog rotiranja i buduća istraživanja

Promatranja su otkrila da je materijal izbačen iz supernove putovao izuzetno velikim brzinama, što sugerira da se matična zvijezda brzo rotirala prije eksplozije. Ovakva rotacija povezuje se s vrlo slabim zvjezdanim vjetrovima, što je karakteristično za zvijezde siromašne metalima. Kako objašnjavaju znanstvenici, slabi zvjezdani vjetrovi omogućuju zadržavanje većeg dijela kutne brzine, što pridonosi nastanku ovako snažnih eksplozija.

Otkriće supernove 2023ufx pruža čvrst temelj za daljnja istraživanja. Znanstvenici se nadaju da će buduća opažanja donijeti dodatne uvide, poput utjecaja binarnih sustava ili specifičnih uvjeta koji omogućuju ovakve događaje.

“Tek smo na početku JWST ere,” ističe dr. Tucker. “Svaka nova supernova poput ove ključna je za razumijevanje načina na koji su prve generacije zvijezda oblikovale svemir koji danas poznajemo.”

Stoga, ova supernova ne otkriva samo prošlost, već otvara vrata dubljem razumijevanju ranog svemira. Proučavanje ovako rijetkih fenomena znanstvenicima omogućuje sagledavanje procesa koji su oblikovali prve galaksije, pružajući ključne podatke za usporedbu s budućim otkrićima. Svako novo opažanje dodatno približava znanstvenike odgovorima na pitanja o postanku svemira i evoluciji prvih zvijezda.

Pozdrav svima! Hvala što čitate Kozmos.hr! Ja sam Ivan i dugi niz godina pišem o svermiu, astronomiji, znanosti, povijesti i arheologiji, a imao sam priliku sudjelovati i u dokumentarcima Science Discovery-ja te History Channel-a.

Pratite Kozmos na Google Vijestima.