kozmos.hr
Svemir

Artemis I korak bliže lansiranju

Tijekom misije Artemis I, Orion će se odvažiti na putovanje tisućama kilometara iza Mjeseca. Misija bi trebala trajati između četiri i šest tjedana (©NASA).
autor
objavljeno

Svemirska raketa koja će u sklopu misije Artemis I nositi svemirsku letjelicu Orion u završnim je fazama sastavljanja i u tijeku su aktivne pripreme za njeno lansiranje.

Artemis I misija

Artemis I (ranije Exploration Mission-1) bit će prvi test NASA-inih sustava za istraživanje dubokog svemira – svemirske letjelice Orion, rakete Space Launch System (SLS) i zemaljskih sustava u svemirskom centru Kennedy u Cape Canaveralu na Floridi.

Artemis I prva je u nizu sve složenijih misija. Riječ je o misiji koja za cilj ima testno letenje bez posade koji će pružiti temelj za ljudska istraživanja dubokog svemira i pokazati našu predanost i sposobnost proširenja ljudskog postojanja na Mjesec i dalje.

Tijekom Artemide I, Orion će se odvažiti na putovanje tisućama kilometara iza Mjeseca tijekom misije koja će trajati otprilike četiri do šest tjedana (©NASA).
Tijekom Artemis I, Orion će se odvažiti na putovanje tisućama kilometara iza Mjeseca tijekom misije koja će trajati otprilike četiri do šest tjedana (©NASA).

Letjelicu će lansirati najmoćnija raketi na svijetu, a letjet će dalje nego druga ranija letjelica. Putovat će 450 tisuća kilometara od Zemlje, tisućama kilometara iza Mjeseca, tijekom misije od oko četiri do šest tjedana. Orion će ostati u svemiru dulje nego što je to učinio bilo koji brod za astronaute bez pristajanja na svemirsku stanicu.


Raketa Artemis misije korak bliže lansiranju

Raketa Artemis I Moon sve je bliže izlasku iz zgrade za sklapanje vozila u NASA-inom svemirskom centru Kennedy na Floridi. Iz NASA-e su objavili da su prve dvije od 20 platformi koje okružuju Space Launch System (SLS) i svemirsku letjelicu Orion povučene kako bi se raketa mogla uputiti prema platformi za lansiranje (Launch Complex 39B).

Iz NASA-e su objavili da su odvojili prve dvije od 20 platformi koje okružuju raketu Space Launch System i svemirsku letjelicu (©NASA/Kim Shiflett).
Iz NASA-e su objavili da su odvojili prve dvije od 20 platformi koje okružuju raketu Space Launch System i svemirsku letjelicu (©NASA/Kim Shiflett).

Timovi nastavljaju instalirati instrumente na SLS-ove dvostruke čvrste raketne pojačivače te tisuće senzora i specijalnih instrumenata koji će nadzirat raketu i svemirsku letjelicu kada se 17. ožujka uputi prema kompleksu za lansiranje (gdje bi trebala stići već sutradan).

Inženjeri će potom prikupiti što je više moguće podataka o performanse svih sustava. Nakon što se pregledaju svi sustavi raketa i svemirskih letjelica, raketa visoka 322 metra će se ‘otkotrljati’ do lansirne rampe na probni test, koji bi se trebao dogoditi otprilike dva tjedna nakon 18. ožujka.

Budite i Vi dio Artemis misije!

Artemis I bit će prvi test letenja bez posade rakete Space Launch System i svemirske letjelice Orion. Ovaj testni let otvara vrata ponovnom ljudskom slijetanju na Mjesec!

Artemis I bit će prva u nizu sve složenijih misija za izgradnju dugoročne ljudske prisutnosti na Mjesecu u narednim desetljećima.

Raketa Artemis I misije sa sobom će također nositi ‘flash’ pogon na koji svatko može upisati svoje ime i prezime ta tako postati dijelom ovog važnog koraka u istraživanju Svemira.

NASA-in Artemis na putu za lansiranje u veljači 2022.

Pridružite se raspravi u našoj Telegram grupi. KOZMOS Telegram


t.me/kozmoshr

Izvori:

Jason Costa (2. ožujka 2022.), „First Platforms are Retracted Ahead of Artemis I First Rollout to Launch Pad,“ blogs.nasa.gov (pristup 4. ožujka 2022.)

Kathryn Hambleton (29. studenoga 2021.), „Around the Moon with NASA’s First Launch of SLS with Orion,“ nasa.gov (pristup 4. ožujka 2022.)

Pratite Kozmos na Google Vijestima.