Znanstvenici su nedavno u Montani (SAD) otkrili novi fosil koji bi mogao biti najstariji poznati predak današnje hobotnice, star oko 330 milijuna godina.
Preddinosaurske hobotnice
Znanstvenici su pronašli najstarijeg poznatog pretka hobotnice – fosil star otprilike 330 milijuna godina koji je koji je pronađen u Sjedinjenim Američkim Država, u Montani.
Ovaj pronalazak sugerira znanstvenicima da je ovo drevno stvorenje bilo prisutno na Zemlji mnogo ranije nego se prije mislilo. Točnije, moguće je zaključiti da su se hobotnice pojavile na našem planetu mnogo prije ere dinosaura.
Fosilni ostatci
Fosil od 12 cm ima 10 udova u čemu se razlikuje od nama suvremenih hobotnica koje imaju osam krakova. Na svakom udu ovog drevnog fosila nalaze se po dvije sisaljke, a pretpostavlja se da je živio u tropskom i plitkom oceanskom zaljevu.
Pronalazak ovog fosila zapravo je prava rijetkost, kao što pojašnjava zoolog Mike Vecchione – koji inače nije dio istraživačkog tima, ali je stručnjak za ovo područje – „Vrlo je rijetko pronaći fosile mekog tkiva, osim na nekoliko mjesta. Ovo je vrlo uzbudljivo otkriće. To potiskuje podrijetlo mnogo dalje nego što se dosad znalo.“
Uzorak je otkriven u vapnenačkoj formaciji Bear Gulch u Montani i doniran Kraljevskom muzeju Ontarija u Kanadi 1988.
Novo otkriće starog fosila
Iako je fosil prvi put otkriven prije gotovo 40 godina zapravo je desetljećima bio zaboravljen. Naime, desetljećima je fosil stajao ‘previđen’ u ladici dok su znanstvenici proučavali fosilne morske pse i druge nalaze s tog mjesta. Međutim, nedavno su paleontolozi ponovno primijetili fosil koji je imao deset sićušnih udova umotanih u vapnenac što im je privuklo pažnju.
Dobro očuvani fosil također „pokazuje neke dokaze o vrećici s tintom“, koja se vjerojatno koristila za izbacivanje tamnog tekućeg ogrtača kako bi se izbjeglo grabežljivci, baš poput modernih hobotnica, rekao je Christopher Whalen, paleontolog i suradnik Američkog prirodoslovnog muzeja te jedan od autora nedavne studije koja je znanstvenoj javnosti prezentirala ovaj fosilni nalaz. Znanstvenici su fosil nazvali Syllipsimopodi bideni, po američkom predsjedniku Joeu Bidenu.
Predak modernih hobotnica
Fosilizirano stvorenje – riječ je o tzv. vampiropodu – vjerojatno je bio predak i modernih hobotnica i vampirskih lignji (lat. Vampyromorphida; riječ je o biću neobičnog imena koje je mnogo bliže hobotnici nego lignji). Prethodno je najstariji poznati vampiropod datiran je u period prije oko 240 milijuna godina, stoga ovaj novi nalaz značajno pomiče granicu.
Ujedinjeno Kraljevstvo proglasilo hobotnice i lignje ‘bićima s osjećajima’
Pridružite se raspravi u našoj Telegram grupi. KOZMOS Telegram
Izvori: