kozmos.hr
Astronomija

Potraga za nastanjivim planetima oko Alpha Centauri

objavljeno

Može li život opstati oko najbližih zvijezda?

U suradnji s Breakthrough Initiative, Sabre Astronautics i NASA-inim Laboratorijom za mlazni pogon, profesor Peter Tuthill sa sveučilišta u Sydneyu vodi TOLIMAN, projekt kojim se otkriva imaju li najbliže zvijezde planete koji bi mogli podržavati život.

Predloženi projekt tražit će planete u zoni ‘Goldilocks’ oko zvjezdanog sustava udaljenog samo četiri svjetlosne godine, gdje bi temperature mogle omogućiti tekuću površinsku vodu na stjenovitim planetima.

Radovi na projektu započeli su u travnju ove godine. Znanstvenici sa Sveučilišta u Sydneyju, u partnerstvu s Breakthrough Initiatives u Kaliforniji, Sabre Astronautics u Australiji i NASA-inim Laboratorijom za mlazni pogon, nazvali su projekt TOLIMAN, antički naziv za Alpha Centauri na arapskom jeziku.

“Naši najbliži zvjezdani susjedi – sustavi Alpha Centauri i Proxima Centauri – pokazali su se iznimno zanimljivima,” rekao je dr. Pete Worden, izvršni direktor Breakthrough Initiatives. “Misija TOLIMAN bit će veliki korak prema otkrivanju postoje li planeti sposobni za podržavanje života.”

Voditelj projekta, profesor Peter Tuthill sa sydneyskog instituta za astronomiju na Sveučilištu u Sydneyu, oduševljen je ovim novim prozorom u svemir.

“Astronomi imaju pristup nevjerojatnim tehnologijama koje nam omogućuju da pronađemo tisuće planeta koji kruže oko zvijezda u udaljenim dijelovima galaksije”, rekao je. “Ipak, jedva da znamo išta o našem vlastitom nebeskom dvorištu.“

Ova slijepa točka u našem lokalnom znanju ima važne posljedice, rekao je.

“Upoznavanje naših planetarnih susjeda iznimno je važno,” rekao je profesor Tuthill. “Ovi planeti u susjedstvu su oni na kojima imamo najbolje izglede za pronalaženje i analizu atmosfera, površinske kemije i možda čak i otisaka prstiju biosfere – probnih signala života.”

Naš najbliži susjed, Alpha Centauri, je trostruka zvijezda s dvije zvijezde vrlo nalik našem Suncu. Jedan ili oba mogu ugostiti umjerene planete, dok se vjeruje da treća zvijezda – crveni patuljak Proxima Centauri, već ima jedan planet u Goldilocks orbiti’, otkrivenoj 2016. godine.

Alpha Centauri je naš najbliži zvjezdani sustav. Slika u optičkom i rendgenskom spektru. Izvor: NASA

Projekt je dobio podršku od strane Breakthrough Initiatives, skupa znanstvenih i tehnoloških programa koji se bave potragom za izvanzemaljskim životom. Inicijativu je osnovao izraelski investitor u znanost i tehnologiju i filantrop Yuri Milner.

Pete Klupar, glavni inženjer Breakthrough Watcha, rekao je: “Ovi obližnji planeti su mjesto gdje će čovječanstvo napraviti naše prve korake u međuzvjezdani prostor koristeći brze, futurističke, robotske sonde.

Sabre Astronautics dobila je 788.000 dolara od donacije australske vlade International Space Investment: Expand Capability, koja će podržati misiju TOLIMAN.

Tvrtka, koja djeluje u Australiji i Sjedinjenim Državama, pružit će podršku operacijama misija svemirskih letova, uključujući satelitsku komunikaciju i zapovijedanje, upravljanje svemirskim prometom i niz drugih usluga leta za preuzimanje podataka sa satelita.

“Sabre je ključan dio misije”, rekao je profesor Tuthill.

Dr. Jason Held, izvršni direktor Sabre Astronautics, rekao je: “TOLIMAN je misija na koju bi Australija trebala biti vrlo ponosna – to je uzbudljiv svemirski teleskop vrhunske kvalitete koji je dobiven zahvaljujući iznimnoj međunarodnoj suradnji. Bit će zadovoljstvo letjeti ovom pticom.”

Precizno mjerenje

Dr Eduardo Bendek, član tima NASA-inog Laboratorija za mlazni pogon, rekao je: “Čak i za najbliže svijetle zvijezde na noćnom nebu, pronalaženje planeta je ogroman tehnološki izazov.

“Naša misija TOLIMAN lansirat će posebno dizajnirani svemirski teleskop koji vrši izuzetno fina mjerenja položaja zvijezde na nebu. Ako postoji planet koji kruži oko zvijezde, on će povući zvijezdu izdajući maleno, ali mjerljivo, njihanje .”

Većina od tisuća poznatih planeta izvan Sunčevog sustava, zvanih egzoplaneti, otkrivena je pomoću svemirskih teleskopa kao što su NASA-ine misije Kepler i TESS. Pronalaženje egzoplaneta u blizini našeg doma zahtijevat će više instrumenata, a tu dolazi  misija TOLIMAN.

TOLIMAN je skraćenica od Telescope for Orbit Locus Interferometric Monitoring of our Astronomical Neighbourhood, što ukazuje na novi pristup istraživanju i otkrivanju egzoplaneta u blizini.

Dizajn teleskopa: Predloženi svemirski teleskop Toliman s uzorkom zrcala za teleskop poznat kao difrakcijska zjenica. Umjesto koncentriranja zvjezdane svjetlosti u usko fokusirani snop kao što se obično radi za optičke sustave, TOLIMAN ima snažno izražen uzorak, šireći zvjezdano svjetlo u složeni uzorak cvijeta koji, paradoksalno, olakšava registriranje finih detalja potrebnih u mjerenju za otkrivanje malih kolebanja koja bi planeta napravila u kretanju oko zvijezde. Izvor: Breakthrough Initiatives

Pridružite se raspravi u našoj Telegram grupi. KOZMOS Telegram-t.me/kozmoshr

Izvori:

Breakthrough Initiatives.org

Anonymus(17. studenog 2021.), Worlds next door: looking for habitable planets around Alpha Centauri, sydney.edu.au

Pratite Kozmos na Google Vijestima.