kozmos.hr
Jeste li znali?

Korištenjem matičnih stanica znanstvenici stvorili mini mozak s “očima”

objavljeno

Znanstvenici su čak opazili živčani impuls u nastalim očnim mjehurićima.

Njemački biolozi uzgojili su u laboratoriju moždane organoide s očnim zametcima koji su reagirali na svjetlost. Istraživači su govorili o svom postignuću u Cell Stem Cell. U budućnosti se takve mini oči mogu koristiti za proučavanje oftalmoloških bolesti, kao i za testiranje na droge.

Sve što trebate znati o organoidima i njihovom značaju za znanost

Modeli in vitro

Uspješno stvaranje in vitro modela ljudskih organa otvara nove mogućnosti proučavanja njihovog rada i bolesti. To se posebno odnosi na mozak – uostalom, većina neuroloških istraživanja provodi se na mozgu miševa što je potpuno druga priča.

❤️ Podrži nas

Što su moždani organoidi?

Minijaturni cerebralni modeli stvoreni in vitro nazivaju se moždani organoidi. Uzgajaju se iz pluripotentnih matičnih stanica u okruženju koje oponaša prirodno okruženje mozga u razvoju. Stanice se diferenciraju, a krajnji rezultat je moždani organoid veličine graška.

Vrste stanica u izraslim očnim mjehurićima. Izvori: Gabriel et al / Cell Stem Cell, 2021

Dosadašnja postignuća

Na primjer, 2013. godine, istraživači s Instituta za molekularnu biotehnologiju Austrijske akademije znanosti objavili su članak koji opisuje uzgoj “minijaturnog mozga” u bioreaktoru iz dvije vrste matičnih stanica, koji oponaša strukturu čitavog ljudskog mozga .

Zone organoida

Različite zone organoida odgovarale su različitim dijelovima mozga: stražnji, srednji i prednji, a “prednji mozak” je čak pokazao daljnju diferencijaciju na režnjeve (“polutke”).

Veličina i aktivnost

Ono što je važno, u ovom mini mozgu, koji također nije prelazio nekoliko milimetara, znanstvenici su uočili znakove aktivnosti, osobito fluktuacije koncentracije kalcija unutar neurona, koje služe kao pokazatelj njihove pobuđenosti.

Dio organoida mozga s različitim presjecima, obojen imunohistokemijom za markere neurona (zeleno) i matičnih stanica (crveno). Izvori: Madeline A. Lancaster et al / Nature 2013

Novi koraci

Embriolozi u Sveučilišnoj bolnici u Düsseldorfu, pod vodstvom Jaya Gopalakrishnana, napravili su novi korak u stvaranju moždanih organoida. Oni su uzgojili ne samo model ljudskog mozga već i očne mjehuriće na njemu – osnove budućih očiju. Potonji su se počeli spontano razvijati od 30. dana, a konačni oblik su dobili dva mjeseca kasnije.

https://kozmos.hr/samo-7-nase-dnk-jedinstveno-je-za-moderne-ljude/

Rezultati

U nastalim očnim mjehurićima pronađene su epitelne stanice rožnice i pigmentni epitel mrežnice, a što je najvažnije generirale su živčani impuls.

Reakcija na svjetlost

Stanice očnih mjehura reagirale su na svjetlost električnom aktivnošću, a odgovor je ovisio o dozi: svjetlost pri 200.000 mililuksa izazvala je snažniji odgovor od 2.000 mililuksa svjetlosti (p <0.00001).

Reakcija na svjetlost ovisna o dozi u nastalim očnim mjehurićima. Izvori: Gabriel et al / Cell Stem Cell, 2021

Buduća istraživanja

Mjehurići uzgojeni u laboratoriju mogu pomoći u proučavanju nasljednih očnih bolesti, kao i u testiranju na lijekove. U budućnosti će znanstvenici morati poraditi na produljenju životnog vijeka nastalih organoida mozga kako bi se mogli koristiti u istraživanjima.

Slična postignuća

Biolozi ne uzgajaju samo organoide mozga već i organoide srca iz matičnih stanica. Nedavno su američki znanstvenici uspjeli uzgojiti mini srce u kojem su nastale sve glavne vrste srčanih stanica, kao i strukture slične koronarnim žilama i komorama srca.

Pridružite se raspravi u našoj Telegram grupi. KOZMOS Telegram-t.me/kozmoshr

Izvori:

• Gabriel, E., Albanna, W., Pasquini, G., Ramani, A., Josipovic, N., Mariappan, A., Schinzel, F., Karch, C. M., Bao, G., Gottardo, M., Suren, A. A., Hescheler, J., Nagel-Wolfrum, K., Persico, V., Rizzoli, S. O., Altmüller, J., Riparbelli, M. G., Callaini, G., & Gopalakrishnan, J. (2021, August 17). Human brain organoids assemble functionally integrated bilateral optic vesicles. Cell Stem Cell.
 Saplakoglu, Y. (2021, August 18). Lab-made mini brains grow their own sets of ‘eyes’. LiveScience.
• Starr, M. (n.d.). Scientists grew stem Cell ‘Mini brains’. then, the brains Sort-of developed eyes. ScienceAlert.
 Tangermann, V. (2021, August 18). Scientists just GREW these GROTESQUE Mini brains With “Eyes” in a lab. Futurism.
• Weintraub, K. (2020, January 30). “Mini brains” are not like the real thing. Scientific American.

🔵 Pridružite se razgovoru!

Imate nešto za podijeliti ili raspraviti? Povežite se s nama na Facebooku i pridružite se zajednici znatiželjnih istraživača u našem Telegram kanalu. Za najnovija otkrića i uvide, pratite nas i na Google Vijestima.

Pratite Kozmos na Google Vijestima.