Nedavna vulkanska aktivnost možda je krucijalna za opstanak podzemnog života na Marsu.
Astronomi su otkrili mlade stijene koje se razlikuju od onih starijih koje je formirao vjetar u Marsovskoj regiji Elysium Planitia. Njihova starost procjenjuje se na između 50 i 200 tisuća godina, te su to vjerojatno najmlađe pronađene stijene na Crvenom planetu. Ovo bi moglo značiti da je Mars još uvijek vulkanski aktivan planet.
Vrhunac vulkanske aktivnosti na Marsu bio u njegovom naranijim godinama postojanja- prije 3-4 milijarde godina. U kasnijim godinama vulkanska aktivnost pojavljivala u manjem obujmu, te samo u pojedinim regijama planeta, Najčešće erupcije bile efuzivnog tipa, to jest, one u kojem lava mirno istječe na površinu.
Ovakav tip vulkanizma dominirao je kroz većinu geološke povijesti Marsa- od nekadašnjih vulkanskih visoravni prije 3.8-3 milijarde godina do mlađih vulkanskih naslaga u regijama Amazonis Planitia i Elysium Planitia. Još uvijek nije u potpunosti potvrđeno nastavlja li se vulkanska aktivnost na Marsu i danas.
Olympus Mons, najveći ugasli vulkan na Marsu, te do sada najveće otrkiveni u Sunčevom sustavu.
Izvor: NASA pic.twitter.com/MGpJlhadKM— Kozmos.hr (@KozmosHr) May 13, 2021
Je li Mars vulkanski aktivan?
Znanstvenici su analizirali tamnu mrlja čija je površina oko 200 kvadratnih metara vidljivu na fotografijama Mars Reconnaissance Orbitera, iznad regije Elysium Planitia. Sedimenti u blizina kratera i drugih rasjeda imaju teksturu površine koja nastaje oblikovanjem vjetra, te tvore pruge u određenom dominatnom smjeru. No, s druge strane, stijene oko ovih pukotina su distribuirane gotovo simetrično u usporedbi sa sličnim područjima sa niskim albedom.
Regija Elysium Planitia na Marsu.
Izvor: Wikimedia Commons, Areong. pic.twitter.com/YyGemgEsUM— Kozmos.hr (@KozmosHr) May 13, 2021