Protoplanetni diskovi, goleme rotirajuće mase plina i prašine koje okružuju mlade zvijezde, po prvi su put promatrani s nevjerojatnom preciznošću zahvaljujući najnovijim metodama međunarodnog tima astronoma. Umjesto izravnog traženja planeta, znanstvenici su usmjerili pažnju na promjene koje ti nevidljivi svjetovi uzrokuju u svojoj okolini — i ono što su otkrili otvara novo poglavlje u razumijevanju rađanja planetarnih sustava.
Istraživanje je provela skupina stručnjaka okupljena oko projekta exoALMA, koji koristi moćni teleskopski sustav ALMA (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array) smješten visoko u čileanskim Andama. ALMA nije tražio svjetlost planeta — tražio je njihovu gravitacijsku sjenu u plinu i prašini. “To je kao da pokušavate pronaći ribu ne gledajući nju samu, već krugove koje ostavlja na površini vode,” objašnjava Christophe Pinte s australskog Monash sveučilišta, jedan od voditelja istraživanja.
Mladi sustavi, stare tajne
Kako bi došli do ovih rezultata, tim je morao razviti potpuno nove metode obrade podataka. Precizno su uskladili promatranja snimljena u različitim vremenskim intervalima, pažljivo uklanjali šumove i deformacije, te zatim analizirali snimke 15 zvjezdanih sustava udaljenih između nekoliko stotina i tisuću svjetlosnih godina od Zemlje. Sve te zvijezde nalaze se u vrlo ranoj fazi razvoja, a njihovi protoplanetni diskovi još uvijek sadrže materijal iz kojeg nastaju planeti.
Najvažniji tragovi koji ukazuju na prisutnost mladih planeta bili su vrtlozi plina pod utjecajem gravitacije i pravilno raspoređeni prstenovi i praznine u prašini. Ti uzorci nisu slučajni — njih stvaraju upravo objekti koji nastaju unutar diskova, još uvijek premali da bi ih teleskop mogao izravno uhvatiti.
Voditelj istraživanja Richard Teague ističe da je razlika između starih i novih metoda promatranja ogromna: “S novim pristupima gledamo ove sustave kao da smo zamijenili naočale za čitanje dalekozorom. Odjednom vidimo detalje koje prije nismo ni slutili.”
Ovo je prvi put da su znanstvenici mogli napraviti sustavno istraživanje trodimenzionalne strukture protoplanetnih diskova u većem broju zvjezdanih sustava. Osim što potvrđuju da se planeti doista formiraju duboko unutar ovih dinamičnih i promjenjivih okruženja, rezultati otvaraju vrata novim vrstama analiza koje bi mogle objasniti kako nastaju različite vrste planeta — uključujući i one nalik Zemlji.
🔵 Pridružite se razgovoru!
Imate nešto za podijeliti ili raspraviti? Povežite se s nama na Facebooku i pridružite se zajednici znatiželjnih istraživača u našem Telegram kanalu. Za najnovija otkrića i uvide, pratite nas i na Google Vijestima.
Pozdrav svima! Hvala što čitate Kozmos.hr! Ja sam Ivan i dugi niz godina pišem o svermiu, astronomiji, znanosti, povijesti i arheologiji, a imao sam priliku sudjelovati i u dokumentarcima Science Discovery-ja te History Channel-a.