kozmos.hr
  • Naslovnica
  • /
  • Znanost
  • /
  • Digitalni alat za mapiranje mozga omogućuje preciznije razumijevanje neuroloških poremećaja
Znanost

Digitalni alat za mapiranje mozga omogućuje preciznije razumijevanje neuroloških poremećaja

objavljeno

Znanstvenici iz UCLA Healtha razvili su novi digitalni alat koji bi mogao unijeti veliki pomak u istraživanja mozga i liječenje poremećaja poput Alzheimerove i Parkinsonove bolesti, anksioznosti i depresije. Ovaj inovativni softver omogućuje istraživačima diljem svijeta da preciznije analiziraju moždane mreže i uspoređuju podatke iz različitih studija na način koji dosad nije bio moguć.

Već desetljećima neuroznanstvenici pokušavaju odgovoriti na ključno pitanje: koliko regija ima ljudski mozak? Različite znanstvene skupine izrađivale su vlastite moždane karte temeljem funkcionalnih, strukturnih i drugih kriterija, no nedostatak jedinstvenog pristupa otežavao je suradnju i usporedbu rezultata između istraživačkih timova. Upravo tu prazninu sada pokušava popuniti novi digitalni alat za mapiranje mozga, nazvan Network Correspondence Toolbox.

Usporedba s postojećim kartama mozga

Ovaj softver otvorenog koda omogućuje znanstvenicima da u njega učitaju vlastite podatke snimljene, primjerice, magnetskom rezonancijom, i usporede ih s 16 najčešće korištenih moždanih atlasa. Time postaje lakše uočiti obrasce i sličnosti među rezultatima različitih studija, što može značajno unaprijediti razumijevanje kako pojedini dijelovi mozga međusobno komuniciraju.

Profesorica Lucina Uddin, voditeljica laboratorija za moždanu povezanost i spoznaju pri UCLA-u, objašnjava kako je ovo rješenje rezultat potrebe za standardizacijom u području neuroznanosti: “Različiti atlasi nazivaju iste regije različitim imenima, što stvara zbrku. Ovaj alat može pomoći u usklađivanju naziva i otkrivanju zajedničkih obrazaca koji su se dosad možda skrivali zbog neslaganja u terminologiji.”

Otvaranje vrata preciznijim terapijama

Osim što olakšava znanstvenu suradnju, ovaj novi digitalni alat za mapiranje mozga mogao bi imati i praktične kliničke primjene. Neurolozi i psihijatri već koriste snimke mozga za dijagnostiku, ali dodatna preciznost u tumačenju moždanih mreža mogla bi dovesti do točnijih i personaliziranijih terapija.

Jedan od najvažnijih doprinosa softvera jest njegova dostupnost – jer je riječ o projektu otvorenog koda, alat je besplatan i svatko ga može koristiti, što dodatno potiče globalnu razmjenu podataka i suradnju među institucijama.

U kontekstu globalnih inicijativa poput Human Connectome Projecta, koji već godinama nudi visokokvalitetne neurološke podatke znanstvenicima širom svijeta, ovaj alat predstavlja važan korak prema dubljem i standardiziranijem razumijevanju moždanih funkcija.

Kako se istraživanja nastavljaju, znanstvenici se nadaju da će nova digitalna rješenja poput ovog otvoriti vrata bržim otkrićima i boljem liječenju brojnih mentalnih i neuroloških bolesti.

🔵 Pridružite se razgovoru!

Imate nešto za podijeliti ili raspraviti? Povežite se s nama na Facebooku i pridružite se zajednici znatiželjnih istraživača u našem Telegram kanalu. Za najnovija otkrića i uvide, pratite nas i na Google Vijestima.

Pratite Kozmos na Google Vijestima.