kozmos.hr
Jeste li znali?

10 stvari koje trebate znati o japanskom superračunalu Fugaku

Japan gradi najmoćnije superračunalo na svijetu
objavljeno

Superračunala nisu nešto o čemu razmišljate svaki dan, ali stoje iza nekih od najvećih znanstvenih i tehnoloških otkrića. Od istraživanja klimatskih promjena do razvoja novih lijekova, ova moćna računala rješavaju probleme koje bi običnim računalima trebale tisuće godina. A kada je riječ o najnaprednijim superračunalima na svijetu, Fugaku je jedno od najboljih.

Razvijeno u Japanu, Fugaku je pomoglo znanstvenicima riješiti probleme koji bi tradicionalnim računalima trajali godinama. No što ga točno čini toliko posebnim? Evo 10 ključnih činjenica o ovom tehnološkom gigantu.

1. Bilo je najbrže superračunalo na svijetu

Dvije godine zaredom Fugaku je držalo titulu najbržeg superračunala na svijetu, s nevjerojatnom brzinom od 442 kvadrilijuna izračuna u sekundi. To je suluda računalna snaga—gotovo tri puta brža od svog prethodnika na prvom mjestu. Iako su ga kasnije nadmašila nova superračunala, Fugaku i dalje ostaje jedno od najmoćnijih računala ikad izgrađenih.

2. Razvili su ga japanski institut Riken i Fujitsu

Fugaku je rezultat suradnje između Rikena, vodećeg japanskog istraživačkog instituta, i Fujitsua, jednog od najvećih tehnoloških divova. Smješteno je u Kobeu, gdje se koristi za znanstvena istraživanja i tehnološke inovacije koje imaju globalni utjecaj.

3. Koristi ARM procesore umjesto tradicionalnih čipova

Većina superračunala koristi Intel ili AMD procesore, ali Fugaku je drukčiji. Pokreću ga Fujitsu A64FX ARM procesori, koji su energetski učinkovitiji i izuzetno brzi u obradi složenih podataka. To je ujedno bilo prvo ARM superračunalo koje je zauzelo prvo mjesto na globalnim ljestvicama, pokazujući da ARM arhitektura nije samo za pametne telefone.

4. Rješava stvarne globalne probleme

Superračunala nisu samo za teorijska istraživanja—ona se koriste za rješavanje stvarnih problema. Fugaku je ključan alat za modeliranje klime, predviđanje potresa, medicinska istraživanja, razvoj umjetne inteligencije pa čak i istraživanje svemira. Njegova sposobnost obrade golemih količina podataka čini ga nezamjenjivim u mnogim znanstvenim područjima.

5. Odigralo je ključnu ulogu u istraživanju COVID-19

Tijekom pandemije, Fugaku je pomogao znanstvenicima simulirati širenje kapljica u zatvorenim prostorima, što je pomoglo u stvaranju boljih smjernica za socijalno distanciranje. Također je korišten za analizu potencijalnih lijekova za COVID-19, ubrzavajući potragu za učinkovitim terapijama.

6. Ima više od 7 milijuna jezgri procesora

Većina modernih gaming računala ima 8 do 32 jezgre procesora. A Fugaku? Ima više od 7,6 milijuna jezgri raspoređenih na 158.976 računskih čvorova. To je doslovno nevjerojatna računalna snaga, čineći ga jednim od najsloženijih sustava ikada razvijenih.

7. Koristi se za predviđanje potresa i tsunamija

Japan je jedno od seizmički najaktivnijih područja na svijetu, a Fugaku pomaže znanstvenicima bolje razumjeti prirodne katastrofe. Pokretanjem naprednih simulacija omogućuje razvoj boljih sustava ranog upozoravanja i preciznije predviđanje posljedica potresa i tsunamija, što bi moglo spasiti tisuće života.

8. Postalo je hibridno kvantno superračunalo

Fugaku je već jedno od najnaprednijih superračunala na svijetu, ali je nedavno postalo još moćnije. Znanstvenici su ga integrirali s kvantnim računalom Reimei, čime je nastao jedan od prvih hibridnih kvantno-klasičnih računalnih sustava. To znači da sada može kombinirati snagu klasičnog računalstva s prednostima kvantne tehnologije, otvarajući put za rješavanje još složenijih problema.

9. Dizajnirano je za visoku energetsku učinkovitost

S obzirom na njegovu nevjerojatnu snagu, moglo bi se pomisliti da Fugaku troši ogromne količine energije. No, zahvaljujući svojoj ARM arhitekturi, zapravo je jedno od energetski najučinkovitijih superračunala ikad izgrađenih. Omogućuje vrhunske performanse uz znatno manju potrošnju energije u usporedbi s mnogim drugim superračunalima slične snage.

10. Otvara put novoj generaciji superračunala

Fugaku je tek početak. Japan već razvija svoje novo eksaskalno superračunalo, koje će biti najmanje 1.000 puta brže od današnjih najmoćnijih sustava. Kada bude dovršeno, redefinirat će granice znanstvenih istraživanja, umjetne inteligencije i mnogih drugih područja.

Superračunala poput Fugakua mijenjaju način na koji rješavamo najveće izazove današnjice—od borbe protiv bolesti i predviđanja katastrofa do razvoja naprednih tehnologija. To je još jedan dokaz da neka od najvažnijih inovacija nastaju daleko od očiju javnosti, u laboratorijima gdje se računala nevjerojatne snage koriste za oblikovanje budućnosti.

Pratite Kozmos na Google Vijestima.