kozmos.hr
  • Naslovnica
  • /
  • Znanost
  • /
  • NASA-in laboratorij za mlazni pogon evakuiran dok požari haraju Los Angelesom
Znanost

NASA-in laboratorij za mlazni pogon evakuiran dok požari haraju Los Angelesom

objavljeno

Požar koji ugrožava jedno od najvažnijih svjetskih istraživačkih središta za svemirsku tehnologiju možda zvuči poput scenarija iz filma katastrofe, no to je stvarnost u južnoj Kaliforniji. Laboratorij za mlazni pogon (JPL), vodeći istraživački centar NASA-e, morao je biti evakuiran zbog sve opasnijih požara koji se šire regijom Los Angelesa.

Ironično, upravo znanstvenici iz JPL-a godinama istražuju požare, analizirajući onečišćenje zraka uzrokovano dimom i emisije ugljikova monoksida iz spaljenih šuma. No sada se i sami suočavaju s prijetnjom zbog koje moraju napustiti svoja radna mjesta radi vlastite sigurnosti.

Požar u blizini JPL-a izazvao hitnu evakuaciju

Smješten u Pasadeni, oko 30 minuta vožnje od središta Los Angelesa, JPL je zatvorio vrata nakon što se požar približio laboratoriju. Ovaj požar samo je jedan u nizu velikih požara koji se brzo šire zahvaljujući snažnim vjetrovima i suhim vremenskim uvjetima.

Situacija u Kaliforniji sve je ozbiljnija. Država se već dulje vrijeme bori s ekstremnom sušom i neuobičajeno visokim temperaturama, što stvara idealne uvjete za izbijanje i brzo širenje požara. Snažni vjetrovi, čija brzina doseže 110 kilometara na sat, dodatno pogoršavaju ionako tešku situaciju.

U znak solidarnosti s ugroženima, NASA-in administrator Bill Nelson objavio je poruku: “Srce mi je uz sve pogođene požarom Palisades u južnoj Kaliforniji. Mnogi iz naše NASA-ine obitelji, uključujući timove u Armstrongu i JPL-u, pogođeni su ovom situacijom. Grace i ja molimo se za njihovu sigurnost i sigurnost svih koji se bore s vatrom.”

Sve veća prijetnja

Nažalost, požari postaju sve češća pojava u Kaliforniji. U najnovijim požarima život su izgubile najmanje dvije osobe, a uništeno je više od 1.000 objekata.

Stručnjaci upozoravaju da bi jaki vjetrovi mogli dodatno pojačati plamenove prije nego što vatrogasci uspiju staviti situaciju pod kontrolu. Lokalna vlast i hitne službe ulažu maksimalne napore kako bi obuzdali požare i spriječili daljnju štetu.

Ova situacija podsjetnik je na sve izraženije posljedice klimatskih promjena. Kako globalne temperature rastu, a suše postaju sve duže, ekstremni vremenski uvjeti poput požara mogli bi postati sve češći i razorniji. Prijetnja zajednicama – pa čak i ključnim istraživačkim ustanovama poput JPL-a – mogla bi postati godišnja rutina.

Dok se južna Kalifornija priprema za još jednu tešku sezonu požara, stručnjaci naglašavaju važnost dugoročnih rješenja poput boljeg upravljanja šumama i smanjenja emisija stakleničkih plinova kako bi se smanjili rizici od budućih požara.

Pratite Kozmos na Google Vijestima.