Dana 30. prosinca stanovnici Mukukua, malog kenijskog sela udaljenog oko 90 kilometara od Nairobija, zatekli su se pred neuobičajenom i potencijalno opasnom situacijom. Ogroman metalni prsten težak 500 kilograma, za koji se pretpostavlja da je dio rakete, pao je u blizini njihove zajednice. Srećom, nitko nije stradao.
Objekt promjera 2,5 metra najvjerojatnije je razdvojni prsten, komponentu koja omogućuje odvajanje dijelova rakete tijekom lansiranja. Na Staru godinu stručnjaci iz Kenijske svemirske agencije (KSA) posjetili su mjesto pada kako bi proveli istragu. U službenoj izjavi KSA je potvrdila da se radi o svemirskom otpadu te naglasila da se poduzimaju koraci za utvrđivanje podrijetla objekta.
Sve veći rizik od svemirskog otpada
“Preliminarna analiza pokazuje da je riječ o razdvojnom prstenu raketnog lansirnog vozila. Takvi objekti obično su projektirani da izgore pri ulasku u Zemljinu atmosferu ili padnu na nenaseljena područja, poput oceana. Ovaj izolirani slučaj bit će dodatno istražen u skladu s međunarodnim svemirskim pravom,” priopćila je KSA.
Iako većina svemirskog otpada izgori pri ulasku u atmosferu, sve veći broj lansiranja satelita, posebno od strane kompanija poput SpaceX-a u okviru Starlink programa, povećava rizik da dijelovi otpada prežive i padnu blizu naseljenih područja.
Ovaj slučaj nije jedinstven. Tijekom 2022. ostaci iz misije SpaceX Crew-1 pronađeni su u Australiji, dok je prošle godine fragment SpaceX-ove rakete pao na farmu u Kanadi. Također, jedan odbačeni objekt iz Međunarodne svemirske postaje (MSP) oštetio je kuću na Floridi.
Sigurnosne mjere i pravni izazovi
KSA je uvjerila mještane da objekt ne predstavlja neposrednu opasnost. “Naši stručnjaci analizirat će pronađeni objekt, utvrditi njegovog vlasnika prema postojećim pravilima te obavijestiti javnost o daljnjim koracima,” dodali su iz agencije.
Iako postoje međunarodni propisi, pravna regulativa vezana uz svemirski otpad i dalje je nedovoljno razvijena. Konvencija o međunarodnoj odgovornosti za štetu uzrokovanu svemirskim objektima propisuje da je država koja lansira objekt „apsolutno odgovorna“ za nastalu štetu. Međutim, pitanje odgovornosti postaje složenije kada su uključene privatne kompanije.
Ovaj incident ukazuje na sve veće izazove u upravljanju svemirskim otpadom. Kenija, potpisnica Ugovora o svemiru od 1984. godine, nedavno je lansirala svoj prvi satelit za promatranje Zemlje, Taifa-1, i razmatra mogućnost ponovnog uspostavljanja vlastitih lansirnih kapaciteta. Zbog svoje blizine ekvatoru i povoljnog položaja uz ocean na istoku, Kenija bi mogla imati ključnu ulogu u globalnoj svemirskoj industriji.