kozmos.hr
Jeste li znali?

Afrika se polako razdvaja na dva dijela

Afrika se polako razdvaja na dva dijela
objavljeno

Dok se čini da je Zemljina površina stabilna pod našim nogama, ona je u stalnom pokretu. Kontinenti leže na velikim tektonskim pločama koje se neprestano pomiču, preoblikujući površinu planete kroz milijune godina. Afrika, jedan od najstarijih kontinenata, trenutno prolazi kroz geološki proces razdvajanja koji će, iako izuzetno spor, na kraju stvoriti novi ocean.

Ovaj proces je dio istočnoafričkog rascjepa, jednog od najvećih rascjepa na svijetu, koji se proteže kroz nekoliko afričkih zemalja, uključujući Etiopiju, Keniju, Tanzaniju i Mozambik. Ovdje se somalijska tektonska ploča polako odvaja od većeg nubijskog dijela afričke ploče, što će na kraju rezultirati stvaranjem novog mora koje će razdvojiti ove dvije ploče.

Geološki proces

Razdvajanje Afrike neće se dogoditi iznenada. Geolozi predviđaju da će ovaj proces trajati još desetke milijuna godina dok ne dođe do potpune separacije. Iako je ovaj rascjep započeo prije oko 25 milijuna godina, brzina pomicanja ploča je vrlo spora, a stvarne posljedice ovog procesa osjetit će se tek daleko u budućnosti.

Godine 2018. pojavio se veliki procijep u Kenijskom rascjepu, izazivajući znatiželju diljem svijeta o budućnosti Afrike. Iako je ova pukotina izazvala veliku pažnju, neki stručnjaci, uključujući Lucíu Pérez Díaz sa Sveučilišta Royal Holloway u Londonu, smatraju da je ova pukotina vjerojatno posljedica erozije, a ne nužno posljedica tektonske aktivnosti. Ipak, njena pojava usklađena je s dugoročnim pomicanjem unutar istočnoafričkog rascjepa.

Prirodni procesi Zemljine prošlosti

Kretanje kontinenata na Zemlji nije novost u dugoj povijesti našeg planeta. Pangea, drevni superkontinent, koji se počeo raspadati prije više od 200 milijuna godina, svjedoči o moćnim procesima tektonike. Današnji oblici kontinenata i fosilni zapisi, poput ostataka Mesosaura, starog 290 milijuna godina, potvrđuju da su Afrika i Južna Amerika nekoć bili povezani. Ostaci ovog drevnog stvorenja pronađeni su na oba kontinenta, dodatno potvrđujući teoriju da su nekoć bili jedan kopneni prostor.

Razdvajanje istočne Afrike samo je jedno poglavlje u dinamičnoj geološkoj povijesti Zemlje. Kontinenti su se već tri puta spojili i razdvojili u prošlosti, a nema sumnje da će se slični procesi nastaviti i u budućnosti. Iako je teško zamisliti promjene na tako dugoj vremenskoj skali, jedno je sigurno: Zemljina površina nikada ne ostaje ista. U dalekoj budućnosti, istočna Afrika mogla bi postati otočje odvojeno od ostatka kontinenta novim oceanom. I tako, dok Zemlja nastavlja svoje geološko putovanje, ostaje pitanje hoće li čovječanstvo postojati dovoljno dugo da svjedoči ovim promjenama.

Pratite Kozmos na Google Vijestima.