kozmos.hr
Jeste li znali?

Ovako izgleda uragan viđen iz svemira

Evo kako izgleda Uragan iz Svemira. Zasluge: Cira.
objavljeno

Uragani, poznati i kao tropski cikloni, predstavljaju jednu od najmoćnijih sila prirode. Ovi vrtložni sustavi nastaju nad toplim tropskim ili suptropskim vodama i mogu prouzročiti ogromnu štetu. Ali što točno jest uragan i kako on nastaje?

U svojoj suštini, uragan je rotirajući sustav niskog tlaka, karakteriziran organiziranim grmljavinskim olujama, ali bez jasno definiranih granica, poznatih kao fronte. Kada brzina vjetra pri površini ostane ispod 63 kilometra na sat (km/h), taj sustav nazivamo tropskom depresijom. Kada brzina vjetra prijeđe 63 km/h, oluja napreduje u tropsku oluju. Najozbiljnija faza doseže se kada stalni vjetrovi dosegnu brzinu od 119 km/h ili više, kada se službeno naziva uraganom.

Saffir-Simpsonova ljestvica uraganskih vjetrova pruža sustav za kategorizaciju uragana na temelju intenziteta njihovih maksimalnih stalnih vjetrova. Ljestvica se kreće od kategorije 1 do kategorije 5, pri čemu svaka viša razina označava veću prijetnju životima i imovini. Primjerice, uragan kategorije 5 može uzrokovati katastrofalnu štetu s vjetrovima bržim od 252 km/h.

Formacija Uragana

Uragani se uglavnom formiraju u atlantskom bazenu, koji obuhvaća velike regije poput Atlantskog oceana, Karipskog mora i Meksičkog zaljeva. Također se mogu razviti i u istočnom, a rjeđe i u središnjem dijelu sjevernog Tihog oceana. Ove oluje dobivaju imena prema popisu koji se rotira svakih šest godina, a održava ga Svjetska meteorološka organizacija.

Iako sezona uragana obično traje od 1. lipnja do 30. studenog, poznato je da se ove oluje pojavljuju i izvan tog razdoblja. U prosjeku, u atlantskom bazenu godišnje nastane oko 12 uragana. Nacionalna uprava za oceane i atmosferu (NOAA) igra ključnu ulogu u prognoziranju i praćenju uragana, pomažući zajednicama da se pripreme za ove destruktivne sile.

Američka agencija NOAA je globalni lider u istraživanju uragana, nastojeći otkriti složenosti iza ovih oluja. Produbljujući naše razumijevanje o tome kako uragani nastaju i ponašaju se, znanstvenici teže zaštiti ljudi, imovine, trgovine i prirodnih ekosustava od njihovih razornih učinaka.

Uragani imaju dubok utjecaj na lokalnoj i globalnoj razini. Destruktivni vjetrovi, obilne kiše i porast razine mora mogu dovesti do gubitka života, ogromne štete na imovini i dugotrajnih poremećaja u gospodarstvu. No, osim neposredne opasnosti, uragani oblikuju i naše strategije pripreme. Zajednice u područjima sklonim uraganima ulažu u jaču infrastrukturu, planove za hitne slučajeve i učinkovite komunikacijske sustave kako bi umanjile štetu.

Videozapisi prikazuju uragan Helen koji je pogodio južnu obalu Floride 26. rujna.

Pozdrav svima! Hvala što čitate Kozmos.hr! Ja sam Ivan i dugi niz godina pišem o svermiu, astronomiji, znanosti, povijesti i arheologiji, a imao sam priliku sudjelovati i u dokumentarcima Science Discovery-ja te History Channel-a.

Pratite Kozmos na Google Vijestima.