kozmos.hr
  • Naslovnica
  • /
  • Tehnologija
  • /
  • Znanstvenici otkrili najbolje materijale za zaštitu budućih kolonista na Marsu
Tehnologija

Znanstvenici otkrili najbolje materijale za zaštitu budućih kolonista na Marsu

Znanstvenici otkrili najbolje materijale za zaštitu budućih kolonista na Marsu
objavljeno

Tim znanstvenika iz Istraživačke grupe za Mars pri Centru za astrofiziku i svemirske znanosti na Sveučilištu NYU Abu Dhabi postigao je značajan napredak u zaštiti budućih kolonista na Marsu od opasnog kozmičkog zračenja. Njihovo istraživanje identificiralo je najpogodnije materijale za izgradnju sigurnih skloništa i svemirskih odijela koja bi mogla omogućiti dugoročni opstanak na Crvenom planetu. Za razliku od Zemlje, koja ima snažno magnetsko polje i gustu atmosferu kao zaštitu od kozmičkih zraka, Mars nema te prirodne barijere. Njegova tanka atmosfera i odsutnost magnetskog polja izlažu potencijalne istraživače opasnim razinama radijacije. Stoga, svaka misija na Mars zahtijeva inovativna rješenja za zaštitu astronauta.

Tim istraživača koristio je napredne računalne simulacije kako bi precizno rekonstruirao teške uvjete na površini Marsa. Simulacije su omogućile precizno mjerenje intenziteta kozmičkog zračenja i ocjenu zaštitnih svojstava različitih materijala. Rezultati su pokazali da su kompozitni materijali, poput određenih vrsta plastike, gume i sintetičkih vlakana, najefikasniji u zaštiti od kozmičkog zračenja. Ovi materijali su se istaknuli kao ‘najbolji štitovi’ za buduće koloniste. Dodatno, aluminij, jedan od najčešće korištenih materijala u svemirskim konstrukcijama, također je pokazao visoku razinu zaštite. Istraživači su otkrili da je aluminij posebno učinkovit kada se koristi u kombinaciji s materijalima niskog atomskog broja.


Marsovski regolit kao dodatna zaštita

Ranija istraživanja sugerirala su da bi marsovski regolit, prirodni materijal prisutan na Marsu, mogao poslužiti kao dodatna zaštita. Nove simulacije su potvrdile ovu hipotezu, pokazavši da regolit ima srednju razinu zaštite i može biti koristan kao dodatni sloj za zaštitu astronauta. Iako su rezultati temeljeni na simulacijama, istraživači su koristili stvarne podatke s Marsa, uključujući one koje je prikupio NASA-in rover Curiosity. Ova kombinacija stvarnih podataka i simulacija daje istraživačima povjerenje da će njihovi nalazi biti ključni u planiranju budućih misija na Mars.

“Testirali smo nekoliko materijala u simuliranim uvjetima Marsa, čime su naši rezultati izravno primjenjivi na buduće misije,” izjavio je Dionysios Gakis, glavni autor studije sa Sveučilišta u Patrasu, u Grčkoj. Ovo istraživanje dolazi u ključnom trenutku, s obzirom na ambiciozne planove Ujedinjenih Arapskih Emirata da uspostave koloniju na Marsu do početka 22. stoljeća. Projekt UAE-a, poznat kao Mars 2117, ima za cilj izgradnju grada na Marsu do 2117. godine, a ovo istraživanje pruža ključne informacije koje mogu podržati te planove. “Ova otkrića značajno podupiru budućnost ljudskog istraživanja svemira i mogućnost uspostave stalnih ljudskih baza na Marsu,” dodala je Dimitra Atri, voditeljica istraživačke grupe.


Trudimo se biti točni, ali ako mislite da smo u ovom članku napravili grešku, javite nam se. Također, ne zaboravite pratiti naš ekskluzivni kanal: https://t.me/s/kozmoshr.

Pozdrav svima! Hvala što čitate Kozmos.hr! Ja sam Ivan i dugi niz godina pišem o svermiu, astronomiji, znanosti, povijesti i arheologiji, a imao sam priliku sudjelovati i u dokumentarcima Science Discovery-ja te History Channel-a.


Pratite Kozmos na Google Vijestima.