Tim iz NASA-inog istraĆŸivaÄkog centra Glenn u Clevelandu prvi je put prenio 4K video zapis iz zrakoplova do MeÄunarodne svemirske postaje i natrag koristeÄi optiÄke (laserske) komunikacije. Ovaj uspjeh dio je serije testiranja nove tehnologije koja bi mogla omoguÄiti prijenos uĆŸivo video snimki astronauta na Mjesecu tijekom misija Artemis.
Revolucija u prijenosu podataka
Do sada se NASA oslanjala na radio valove za prijenos informacija izmeÄu Zemlje i svemira. Laserske komunikacije koriste infracrveno svjetlo za prijenos 10 do 100 puta viĆĄe podataka brĆŸe od radiofrekvencijskih sustava.
U suradnji s Laboratorijem za istraĆŸivanje zraÄnih snaga i NASA-inim programom za inovativna istraĆŸivanja malih poduzeÄa, inĆŸenjeri iz centra Glenn privremeno su instalirali prijenosni laserski terminal na donju stranu zrakoplova Pilatus PC-12. Letjeli su iznad jezera Erie, ĆĄaljuÄi podatke iz zrakoplova u optiÄku zemaljsku stanicu u Clevelandu. Od tamo su podaci preneseni putem zemaljske mreĆŸe do NASA-ine testne postaje White Sands u Las Crucesu, u Novom Meksiku, gdje su znanstvenici koristili infracrvene signale za slanje podataka.
Putovanje signala kroz svemir
Signali su putovali 35.000 kilometara od Zemlje do NASA-inog Demonstracijskog projekta laserskih komunikacija (LCRD), eksperimentalne platforme u orbiti. LCRD je zatim proslijedio signale do ILLUMA-T (Integrirani LCRD LEO korisniÄki modem i pojaÄivaÄki terminal), ureÄaja postavljenog na MeÄunarodnoj svemirskoj postaji, koji je potom poslao podatke natrag na Zemlju. Tijekom eksperimenata, novi sustav razvijen u Glennu, High-Rate Delay Tolerant Networking (HDTN), pomogao je signalu da uÄinkovitije probije oblaÄno pokrivanje.
“Ti eksperimenti su veliko postignuÄe,” rekao je dr. Daniel Raible, glavni istraĆŸivaÄ za projekt HDTN u Glennu. “Sada moĆŸemo graditi na uspjehu prijenosa 4K HD videa prema i od svemirske postaje kako bismo omoguÄili buduÄe moguÄnosti, poput HD videokonferencija za naĆĄe Artemis astronaute, ĆĄto Äe biti vaĆŸno za zdravlje posade i koordinaciju aktivnosti.”
Daljnji razvoj i testiranje
Nakon svakog leta, tim je kontinuirano poboljĆĄavao funkcionalnost tehnologije. AeronautiÄko testiranje svemirske tehnologije Äesto uÄinkovitije otkriva probleme u usporedbi s testiranjem na zemlji, a istovremeno je i povoljnije od testiranja u svemiru. Dokazivanje uspjeha u simuliranom svemirskom okruĆŸenju kljuÄno je za prijelaz nove tehnologije iz laboratorija u fazu proizvodnje.
“Timovi u Glennu osiguravaju da nove ideje ne ostanu zarobljene u laboratoriju, veÄ da se testiraju u stvarnim uvjetima kako bi se ova tehnologija mogla unaprijediti za poboljĆĄanje ĆŸivota svih nas,” izjavio je James Demers, ĆĄef operacija zrakoplova u Glennu.
Ovi letovi dio su inicijative NASA-e za prijenos video i drugih podataka visoke propusnosti iz dubokog svemira, ĆĄto omoguÄuje buduÄe ljudske misije izvan niske Zemljine orbite. Kako NASA nastavlja razvijati napredne znanstvene instrumente za prikupljanje podataka visoke razluÄivosti na Mjesecu i dalje, program Svemirske komunikacije i navigacije (SCaN) prihvaÄa laserske komunikacije za prijenos velikih koliÄina informacija natrag na Zemlju.
Iako oprema ILLUMA-T viĆĄe nije instalirana na svemirskoj postaji, istraĆŸivaÄi Äe nastaviti testirati moguÄnosti prijenosa 4K videa iz zrakoplova PC-12 do kraja srpnja, s ciljem razvoja tehnologija potrebnih za prijenos povratka ÄovjeÄanstva na MjeseÄevu povrĆĄinu kroz misije Artemis.