NASA je zaprimila poruku poslanu pomoÄu sofisticirane laserske tehnologije s impresivne udaljenosti od gotovo 16 milijuna kilometara, ĆĄto predstavlja znaÄajno postignuÄe u sklopu NASA-inih testiranja.
Ovaj prekretniÄki dogaÄaj, realiziran u studenom 2023., simbolizira znaÄajne ambicije ÄovjeÄanstva u nastojanju da proĆĄiri dosege World Wide Weba do meÄuzvjezdanih razmjera. Prema Science Alert-u, slanjem poruka laserskim putem preko udaljenosti koja nadilazi Äetrdeset puta udaljenost izmeÄu Zemlje i Mjeseca, NASA je demonstrirala kljuÄnu tehnologiju koja bi mogla revolucionizirati naÄin na koji razmjenjujemo informacije unutar solarnog sustava, oznaÄavajuÄi znaÄajan korak naprijed u tehnologiji komunikacije.
Tradicionalni pristupi komunikaciji sa svemirskim letjelicama, koji se oslanjaju na radio valove, suoÄavaju se s ograniÄenjima u brzini i propusnosti. Nasuprot tome, primjena svjetlosnih valova viĆĄih frekvencija, kao ĆĄto su oni u bliskom infracrvenom spektru, omoguÄava znatno brĆŸi prijenos podataka. Ovo je kljuÄno za razvoj buduÄih svemirskih komunikacija, otvarajuÄi put za brzi prijenos video poruka visoke kvalitete s Marsa i drugih udaljenih lokacija bez znaÄajnog kaĆĄnjenja.
Deep Space Optical Communications
Ovaj pionirski eksperiment dio je NASA-inog programa Deep Space Optical Communications (DSOC), gdje je uspostava komunikacijske veze, od milja zvane ‘prvo svjetlo’, oznaÄila kljuÄan napredak prema postizanju visokopropusnih komunikacija. Ove inovativne komunikacije omoguÄit Äe neposredan prijenos znanstvenih podataka, fotografija visoke rezolucije i video sadrĆŸaja u realnom vremenu, ĆĄto predstavlja neprocjenjiv doprinos buduÄim svemirskim misijama.
“Postizanje ‘prvog svjetla’ predstavlja samo poÄetak niza znaÄajnih dostignuÄa unutar projekta DSOC koja nas oÄekuju u bliskoj buduÄnosti. Ovi koraci Äe utrti put ka razvoju komunikacijskih tehnologija s visokom brzinom prijenosa podataka, sposobnih za trenutaÄnu razmjenu znanstvenih spoznaja, fotografija visoke razluÄivosti i video sadrĆŸaja u realnom vremenu, Äime Äe se omoguÄiti nova era u svemirskim istraĆŸivanjima,” istaknula je Trudy Kortes, direktorica za TehnoloĆĄke demonstracije u NASA-inom sjediĆĄtu.
Sofisticirana tehnologija
Ova tehnologija koja je koriĆĄtena u eksperimentu oslanja se na sofisticirane principe sliÄne onima koji se primjenjuju u optiÄkim vlaknima za brze komunikacije na Zemlji, no prilagoÄene za koriĆĄtenje u ekstremnim uvjetima dubokog svemira. ZahvaljujuÄi primjeni infracrvene svjetlosti, inĆŸenjeri su postigli uÄinkovit prijenos informacija pomoÄu lasera, ĆĄto je doprinijelo ne samo veÄoj toÄnosti u prijenosu podataka veÄ i znaÄajnoj uĆĄtedi energije. Ovim pristupom, komunikacijski signal postaje otporniji na interferencije i presretanja, Äime se osigurava pouzdanost i sigurnost informacija koje putuju kroz svemir.
Realizacija ovog sloĆŸenog pothvata zahtijevala je upotrebu niza vrhunskih instrumenata, ukljuÄujuÄi detektore visoke uÄinkovitosti koji rade na principu supravodljivosti, kako bi se podaci pripremili za prijenos i precizno interpretirali na ciljnom odrediĆĄtu. Jedan od izazova bio je i potreba za prilagodbom poloĆŸaja sustava u stvarnom vremenu, uzimajuÄi u obzir kretanje svemirske letjelice i teleskopa kroz svemir tijekom komunikacije. SrediĆĄnji element koji je omoguÄio ovu inovativnu komunikaciju je laserski prijemnik instaliran na svemirskoj letjelici Psyche, koja je trenutno na putovanju prema asteroidnom pojasu izmeÄu Marsa i Jupitera. Komunikacija je uspostavljena s Hale teleskopom u Opservatoriju Palomar u Kaliforniji. Kako misija letjelice Psyche ukljuÄuje prolazak pored Marsa, predviÄena su dodatna testiranja i usavrĆĄavanja ove pionirske metode komunikacije koriĆĄtenjem lasera u bliskom infracrvenom spektru, s ciljem osiguranja njene maksimalne brzine i pouzdanosti.