kozmos.hr
Astronomija

JWST otkriva rađanje galaksija: Sudar u svemirskim dubinama

James Webb umjetnicki prikaz (NASA)
objavljeno

Iako su znanstvenici teoretizirali o načinima na koje se galaksije razvijaju, mnogi su detalji o njihovoj ranoj fazi formiranja ostali skriveni, obavijeni velom nebeske misterije.

No, međunarodna skupina istraživača, uključujući stručnjake s Kyoto Sveučilišta i Sveučilišta Saint Mary, koristeći se svemirskim teleskopom James Webb (JWST), otkrila je mladu galaksiju.

Ovaj novootkriveni kozmički objekt pokazuje da je njegov brz rast posljedica spajanja dvije manje galaksije koje su nastale u ranoj povijesti svemira.

Detaljniji pogled na formaciju galaksija

Zahvaljujući JWST-u, ovaj spektakularni susret galaksija prikazuje nam dva lica – Slike A i B – zahvaljujući Einsteinovoj teoriji gravitacijskog sočivljenja. Ova dvostruka slika nastala je kad je svjetlost kretala oko klastera galaksija MACS 0417, koji se nalazi između nas i spajajućih galaksija. Kako svjetlost prolazi dvama različitim putanjama da bi stigla do JWST-a, vidimo dvostruki portret ove nebeske simbioze. Njihova živopisna ljubičasta sjaj? To je odraz vodikova plina koji svijetli pod utjecajem mnoštva novonastalih vrućih zvijezda unutar njih. Fotografija: KyotoU/Yoshi Asada.
Zahvaljujući JWST-u, ovaj spektakularni susret galaksija prikazuje nam dva lica – Slike A i B – zahvaljujući Einsteinovoj teoriji gravitacijskog lećenja. Ova dvostruka slika nastala je kad je svjetlost kretala oko klastera galaksija MACS 0417, koji se nalazi između nas i spajajućih galaksija. Kako svjetlost prolazi dvama različitim putanjama da bi stigla do JWST-a, vidimo dvostruki portret ove nebeske simbioze. Njihova živopisna ljubičasta sjaj? To je odraz vodikova plina koji svijetli pod utjecajem mnoštva novonastalih vrućih zvijezda unutar njih. Fotografija: KyotoU/Yoshi Asada.

Zanimljivo je da se na JWST-ovim slikama mogu vidjeti i ove dvije manje galaksije, nazvane ELG1 i ELG2. To je omogućilo znanstvenicima da steknu bolje razumijevanje procesa formiranja galaksija.

“Zahvaljujući Einsteinovoj teoriji o gravitacijskom leću koja je primijenjena na JWST, možemo vidjeti galaksiju kao da je prikazana dva puta. To je slično efektu pustinjske fatamorgane, gdje svjetlost dolazi do nas iz blago različitih smjerova,” ističe Marcin Sawicki, istraživač sa Sveučilišta Saint Mary u Novoj Škotskoj.

Yoshi Asada s Kyoto Sveučilišta dodaje: “Iz proučavanja ove novootkrivene galaksije shvatili smo da kada se manje komponente, kao što su ELG1 i ELG2, spoje, to može rezultirati intenzivnim periodom formiranja zvijezda unutar galaksije.”

Slike koje mijenjaju naše shvaćanje

Međunarodni tim koristio je podatke s JWST-a da otkrije dvije slike spajajućih galaksija. Ove slike nastale su zbog savijanja svjetlosti oko masivnog klastera galaksija po imenu MACS 0417.

Zračenje koje potječe od mladih i vrućih zvijezda unutar ovih galaksija dalo je svjetlosni sjaj na slikama, što je rezultat prisutnosti ioniziranog vodikovog plina.

Osim Asade, na analizi podataka JWST-a radilo je više astronomskih stručnjaka iz Kanade, među kojima je i profesor Sawicki. Obojica su članovi suradničkog projekta CANUCS, koji ima za cilj istražiti evoluciju galaksija.

Pridružite se raspravi u našoj Telegram grupi. KOZMOS Telegram –t.me/kozmoshr

Pratite Kozmos na Google Vijestima.