U revolucionarnom otkriću, arheolozi iz Nacionalnog instituta za antropologiju i povijest (INAH) naišli su na kip Atlanta tijekom rutinskog pregleda za novu cestu unutar arheoloških granica Chichén Itzá.
Nekada prosperitetan majanski grad, Chichén Itzá igrao je dominantnu ulogu u regiji Yucatan tijekom završne faze Kasnog klasičnog razdoblja i početka Terminalnog klasičnog razdoblja. Protežući se na 4 četvorne milje, povijesne procjene sugeriraju da je grad nekada bio prepun s gotovo 35.000 stanovnika.
Kip tipa Atlanta: Impresivno otkriće
Značajna kulturna tradicija stanovnika Chichén Itzá bila je Kult Cenotea (blizu piramide nalazi se velika cenota). Ova sveta praksa uključivala je ljudske žrtve božanstvu kiše, Chaacu. Sudionici su bačeni u primarnu cenotu grada, smještenu u sjevernoj zoni. Uz ove ljudske žrtve, žrtvovani su i dragocjeni artefakti poput zlatnih i žadnih ukrasa.
Tijekom iskopavanja za projekt Mayan Train, tim INAH-a pronašao je kip Atlanta unutar stambenog kompleksa Maya. Ove figure Atlanta, koje prikazuju humanoidne statue, nisu novost za Chichén Itzá. Hram ratnika u gradu već je ranije prikazao slične dragocjenosti. Novootkriveni kip prikazuje mušku figuru s podignutim rukama koje drže predmet. Visok 90 centimetara, vjeruje se da je krasio ceremonijalni oltar.
Naslijeđe kipova Atlanta u Mesoamerici
Kipovi tipa Atlanta, koji potječu iz prekolumbijske kulture Tolteca, monumentalne su figure koje predstavljaju toltečke ratnike. Njihov poskolumbijski nadimak inspiriran je europskom arhitektonskom tradicijom, referencirajući slične statue Atlasa ili Atalanta.
Iako Tula ima najpoznatije od ovih kipova, početak stila Atlanta može se pratiti sve do Olmeka, što potvrđuje reljef u Potrero Nuevo. Majanski obrtnici u Chichén Itzá stvorili su kipove u sličnom stilu Atlanta, a i Asteci su klesali kipove ratnika, očito inspirirane remek-djelima kipovima Atlanta iz Tule.
Utjecaj kipova Atlanta nije ograničen samo na Chichén Itzá. Ove figure ostavile su trag kroz prekolumbijske kulture u Mesoamerici. Dokazi se mogu vidjeti u veličanstvenim kipovima toltečkih ratnika u Tuli i relikvijama Atlanta pronađenim u aztečkoj tvrđavi Tenochtitlan.
Detaljno izvješće (na španjolskom) o otkriću možete pročitati ovdje.
Pridružite se raspravi u našoj Telegram grupi. KOZMOS Telegram –t.me/kozmoshr
Pozdrav svima! Hvala što čitate Kozmos.hr! Ja sam Ivan i dugi niz godina pišem o svermiu, astronomiji, znanosti, povijesti i arheologiji, a imao sam priliku sudjelovati i u dokumentarcima Science Discovery-ja te History Channel-a.