Svemirski teleskop James Webb snimio je svjetlost iz daleke galaksije Sparkler te tako pružio nove spoznaje o evolucijama galaksija nalik našoj Mliječnoj stazi.
Mlađi ‘blizanac’?
Svjetlucava galaksija koju je otkrio svemirski teleskop James Webb mogla bi biti ‘mlađi’ ekvivalent naše galaksije Mliječne staze te bi mogla pomoći astronomima da razumiju kako je naša galaksija dobila današnji oblik.
Smještena 9 milijardi svjetlosnih godina od Zemlje galaksija nazvana je Sparkler po upečatljivom sjaju patuljastih galaksija i kuglastih jata koji sjaje oko nje. Prema autorima nove studije, galaksija proždire ove obližnje objekte kako bi postala sve veća!
Nove spoznaje rezultat su analize prve Deep-Field slike teleskopa James Webb, objavljene još u srpnju 2022. godine. Riječ je o najdubljem i najdetaljnijem ikada snimljenom prikazu svemira. Slika prikazuje galaksiju Sparkler kao iskrivljenu narančastu liniju okruženu mrljama svjetlosti, a ova naknadna analiza otkrila je da galaksija raste kanibalizirajući svoje susjede – slično kao što se smatra da je to u svojoj mladosti činila i naša galaksija!
James Webb objavio prve nevjerojatne slike
Istraživanje
„Čini se da smo svjedoci, iz prve ruke, okupljanja ove galaksije dok gradi svoju masu – u obliku patuljaste galaksije i nekoliko kuglastih jata. Uzbuđeni smo ovom jedinstvenom prilikom da proučavamo i formiranje skupova zvijezda i galaksije koja nalikuje mladoj Mliječnoj stazi,“ rekao je u izjavi glavni autor studije Duncan Forbes.
Svjetlucajući iz zviježđa Volans na južnom nebu, svjetlosti udaljene galaksije Sparkler trebalo je 9 milijardi godina da stigne do nas – i to zahvaljujući efektu ‘gravitacijske leće’. To znači da svjetlost koju trenutno gledamo otkriva galaksiju kakva je bila samo 4 milijarde godina nakon Velikog praska. U tom trenutku prošlosti Sparkler je bio samo 3% mase Mliječne staze, ali u današnje vrijeme znanstvenici vjeruju da je taj ‘proždrljivi’ div značajno narastao – vjerojatno do otprilike iste veličine kao i naša galaksija.
Top 10 stvari koje biste trebali znati o James Webb svemirskom teleskopu
Sličnost s evolucijom Mliječne staze
Nagađanje da je galaksija Sparkler narasla do veličine Mliječne staze temelji se na činjenici da su znanstvenici uočili neke ključne sličnosti između ove dvije galaksije. Analizirajući kuglaste skupove koji okružuju Sparkler otkrili su da zvjezdani skupovi nalikuju mlađim verzijama otprilike 200 skupova uočenih oko Mliječne staze. Aktivno ‘proždiranje’ obližnje galaksije – koje je uočeno kod Sparklera – još je jedna značajna paralela s monstruoznom prošlošću naše galaksije. Naime, mnogobrojni dokazi upućuju na to da je i naša galaksija narasla ‘proždiranjem’ susjeda!
Znanstvenici još uvijek nisu sigurni kako su se zvijezde okupile u tzv. kuglaste skupove (eng. globular clusters), no Sparkler bi mogao ponuditi potencijalne nove dokaze i na ovo pitanje – „Podrijetlo kuglastih (zvjezdanih) skupova dugo je misterij i oduševljeni smo što se JWST može osvrnuti u prošlost i vidjeti ih u njihovoj mladosti,“ rekao je koautor studije Aaron Romanowsky. Uz jasno utvrđenu sličnost Sparklera s našom vlastitom galaksijom istraživači sada žele upotrijebiti dublje slike kako bi uočili više klastera oko daleke galaksije i naučili još više o tome kako su i ona i naša galaksija nastali.
Hubble i James Webb – usporedba kvalitete slika
Pridružite se raspravi u našoj Telegram grupi. KOZMOS Telegram
Izvori: