Divovske radio-galaksije među najvećim su pojedinačnim objektima u Svemiru.
Astronomi koji su koristili MeerKAT radio teleskop otkrili su dvije nove divovske radio galaksije, koje su neke od najvećih pojedinačnih objekata u svemiru. To sugerira da takvih predmeta ima mnogo više nego što se prethodno mislilo. Članak je objavljen u Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.
Mnoge aktivne galaktičke jezgre, koje sadrže supermasivne crne rupe koje aktivno apsorbiraju materiju, stvaraju mlazove relativističke plazme i čestice, koje su jasno vidljive u radio-dometu. Mlaznice se ponekad šire na izuzetno velike udaljenosti, prelazeći galaksije i ulazeći u međugalaktičko područje.
Ako linearna veličina mlaznica i radio oštrica koje oni stvaraju prelazi 0,7 megaparseka, tada se takvi sustavi nazivaju divovskim radio galaksijama.
To su najveći pojedinačni objekti u svemiru, elektromagnetski povezani. Duljina većine poznatih divovskih radio-galaksija manja je od dva megaparseka, a linearna veličina najvećeg takvog sustava je 4,89 megaparseka.
Prve divovske radio-galaksije otkrivene su 1970-ih, ali danas je poznato nešto više od 800 takvih objekata. Uglavnom se pronalaze pomoću radio snimanja neba, a postoji nekoliko verzija njihova podrijetla. To mogu biti dugovječne (nekoliko stotina milijuna godina) ili vrlo moćne aktivne galaktičke jezgre ili sustavi u okolišu male gustoće koji omogućava mlazovima da se šire na velike udaljenosti.
Najnovije divovske radio galaksije
Skupina astronoma koju je predvodila Jacinta Delhaize sa Sveučilišta Cape Town izvijestila je o otkriću dvije nove divovske radio-galaksije. Pronađene su tijekom istraživanja neba MIGHTEE (MeerKAT International GHz Tiered Extragalactic Exploration) provedenog zemaljskim radio-teleskopom MeerKAT i posvećenog proučavanju evolucije galaksija.
https://kozmos.hr/nasa-ina-letjelica-detektirala-fm-radio-signal-s-najveceg-jupiterovog-mjeseca/
Galaksije su označene MGTC J095959.63 + 024608.6 i MGTC J100016.84 + 015133.0 i pronađene su na području jednog kvadratnog stupnja unutar vidnog polja kozmosa. Imaju crveni pomak z = 0,1656 i z = 0,3363, a fizičke dimenzije 2,42, odnosno 2,04 megaparseka, što ih čini jednim od najvećih objekata ove vrste.
Obje su galaksije pripadnici klase eliptičnih LERG galaksija, bogate starim zvijezdama i praktički ne tvore nove. Karakterizira ih mala snaga radio emisije i difuzna priroda mlaznica i radio oštrica, zbog čega ih prethodno nisu vidjeli u drugim istraživanjima neba.
Znanstvenici su došli do zaključka da njihovo otkriće dokazuje da u Svemiru može biti puno više divovskih radio-galaksija nego što se prethodno mislilo. Samo uz pomoć novih, vrlo osjetljivih istraživanja neba bit će moguće otkriti ovu “skrivenu” populaciju divovskih radio-galaksija.
Pridružite se raspravi u našoj Telegram grupi. KOZMOS Telegram
Izvori:
• Delhaize, J. (2021, January 20). Discovery of two new giant radio galaxies offers fresh insights into the universe.
• Delhaize, J., Heywood, I., Prescott, M., Jarvis, M., Delvecchio, I., Whittam, I., . . . Vaccari, M. (2020, December 14). MIGHTEE: Are giant radio galaxies more common than we thought?
• Taylor, A., & Jarvis, M. (2017, May 01). MIGHTEE: The MeerKAT International GHz Tiered Extragalactic Exploration.
• Two New Giant Radio Galaxies Discovered. (2021, January 20).